KAS TAS IR?
Sifiliss ir seksuāli transmisīva slimība.
VISS PAR SIFILISU
KAS TAS IR?
Sifiliss ir seksuāli transmisīva slimība, ko izraisa mikroorganisms bālā treponēma (Treponema pallidum), ar kuru var inficēties seksuāli transmisīvi, vai arī māte var nodot izraisītāju bērnam grūtniecības laikā.
KĀDAS IR PAZĪMES UN SIMPTOMI?
Pirmās pazīmes par iespējamu sifilisa infekciju var būt uz ārējiem dzimumorgāniem novērojamas cietas čūliņas, var novērot limfmezglu palielināšanos cirkšņos pēc pāris nedēļām, pēc aptuveni mēneša var parādīties sārti izsitumi, tādi kā plankumi. Limfmezgli palielinās arī citās vietās. Bīstamība šajā laikā ir tajā, ka pāris mēnešu laikā šīs čūliņas var sadzīt un pazust pašas no sevis. Izsitumi atkārtoti parādās pēc trīs mēnešiem, sāk izkrist mati, aizsmok balss.
Pirmās pazīmes par sifilisa infekciju parasti parādās aptuveni 6 nedēļas kopš inficēšanās brīža. Lai gan pirmās pazīmes par sifilisa infekciju ir novērojamas uz ādas un gļotādas, sifilisa infekcija bojā visus orgānus. Slimības gaita ne vienmēr ir skaidra, iespējams, ka izsitumi uz ādas var liecināt par infekciju, bet ir situācijas, kad to var noteikt tikai veicot labaratorisku izmeklējumu vīrieša asinīs.
ĀRSTĒŠANĀS IESPĒJAS
Sifilisa infekcija ir pilnībā izārstējama, pie nosacījuma, ja to atklāj savlaicīgi. Ja infekcijas it atklāta vēlākā stadijā, ārstēšana ir ilgstošāka. Neveicot ārstēšanu, nedarot to savlaicīgi, iespējamas neatgriezeniskas izmaiņas visu orgānu un nervu sistēmas darbībā, augstākie riski ir iespējama invaliditāte un pat nāve.
Sifilisa ārstēšanas metodi nosaka pēc stadijas kādā sifilisa infekcija ir konstatēta.
KĀ VAR INFICĒTIES?
Inficēšanās ar sifilisu galvenokārt notiek dzimumkontaktu laikā. Inficēties iespējams arī no asinīm. Ir sastopami gadījumi, kad ar sifilisu slima māte var dzemdēt bērnu, kam sifiliss jau būs no dzimšanas. Bālās treponēmas var iekļūt organismā dažādās vietās, kur bojāta āda vai gļotāda (dzimumorgānos, mutes dobumā, konjunktīvā).
Ar sifilisu iespējams inficēties pavisam specifiskā veidā, tas atkarīgs no stadijas, tas var būt ciešs sadzīves kontakts – kā piemēram skūpstoties vai smēķējot vienu cigareti. Biežāk sadzīves ceļā inficē mazus bērnus, kad slimais piederīgais, kuram mutē ir sifilisa izsitumi, aplaiza karotīti vai knupīti, kuru dod bērnam.
KĀ VAR IZVAIRĪTIES NO INFICĒŠANĀS?
- Dzimumkontaktu laikā lietot prezervatīvu. To nepieciešams uzvilkt pašā seksa sākumā, lai nav saskare ar svešiem dzimumorgāniem bez prezervatīva.
- Ja lieto injicējamās narkotiskās vielas, dari to ar savu šļirci.
- Veic regulāri testu sev un partnerim. Sevišķi, ja esat tikko iepazinušies – ejiet testēties kopā