Skip to content Skip to footer

KAS TAS IR?


Sifiliss ir seksuāli transmisīva slimība.

VISS PAR SIFILISU


KAS TAS IR?

Sifiliss ir seksuāli transmisīva slimība, ko izraisa mikroorganisms bālā treponēma (Treponema pallidum), ar kuru var inficēties seksuāli transmisīvi, vai arī māte var nodot izraisītāju bērnam grūtniecības laikā.

KĀDAS IR PAZĪMES UN SIMPTOMI?

Sākumā parādās nesāpīgas, cietas čūliņas uz ārējiem dzimumorgāniem, pēc pāris nedēļām palielinās cirkšņu limfmezgli, vēl pēc trīs nedēļām uz ādas un gļotādām parādās izsitumi – sārti plankumi, mezgliņi. Limfmezgli palielinās arī citās vietās. Pāris
mēnešu laikā primārā čūliņa sadzīst un izzūd arī izsitumi. Izsitumi atkārtoti parādās pēc trīs mēnešiem, sāk izkrist mati, aizsmok balss.
Pirmās sifilisa pazīmes parasti parādās 3 – 6 nedēļas pēc inficēšanās.
Sifiliss bojā visus orgānus, bet visbiežāk tā pirmās pazīmes parādās ādā un gļotādā. Slimības gaita ir viļņveidīga, ar aktīvākiem periodiem, kad redzams ādas u.c. orgānu bojājums, un latentiem (apslēptiem) periodiem, kad sifiliss konstatējams tikai laboratoriski, izmeklējot slimnieka asinis.

ĀRSTĒŠANĀS IESPĒJAS

Infekcija ir izārstējama, bet vēlākās stadijās ārstēšana ir ilgstoša. Ja ārstēšanu nesāk laicīgi, notiek neatgriezeniskas izmaiņas visos orgānos un nervu sistēmā, kam seko invaliditāte vai pat nāve.
Sifilisa ārstēšana ir atkarīga no tā , kurā stadijā ir slimība diagnosticēšanas brīdī. Bālās treponēmas ir jūtīgas pret antibakteriālo terapiju.

KĀ VAR INFICĒTIES?

Inficēšanās ar sifilisu galvenokārt notiek dzimumkontaktu laikā. Inficēties iespējams arī no asinīm. Ar sifilisu slima sieviete var dzemdēt bērnu ar iedzimtu sifilisu. Bālās treponēmas var iekļūt organismā dažādās vietās, kur bojāta āda vai gļotāda (dzimumorgānos, mutes dobumā, konjunktīvā).
Ar sifilisu specifiskā stadijā var inficēties arī ciešā sadzīves kontaktā – skūpstoties, smēķējot vienu cigareti. Biežāk sadzīves ceļā inficē mazus bērnus, kad slimais piederīgais, kuram mutē ir sifilisa izsitumi, aplaiza karotīti vai knupīti, kuru dod bērnam.

KĀ VAR IZVAIRĪTIES NO INFICĒŠANĀS?

  • Dzimumkontaktu laikā lietot prezervatīvu. To nepieciešams uzvilkt pašā seksa sākumā, lai nav saskare ar svešiem dzimumorgāniem bez prezervatīva.
  • Ja lieto injicējamās narkotiskās vielas, dari to ar savu šļirci.
  • Veic regulāri testu sev un partnerim. Sevišķi, ja esat tikko iepazinušies – ejiet testēties kopā

REHABILITĀCIJA

Noderīgi resursi


Par projektu

Mēs vēlamies, lai vīrieši Latvijā izdara pareizās izvēles jautājumos, kas saistīti ar viņu veselību, sniedzot viņiem informāciju par vīrieša veselību vieglā, vīriešiem saprotamā valodā. Par iespējā kā savu veselību uzlabot un kādas veselības pārbaudes veikt šodien un uzlabot savu dzīves kvalitāti ikdienā. Mēs vēlamies, lai mūsu brāļi, Tēvi un citi ģimenē svarīgie vīrieši mūs neatstātu no slīmībām, kuras savlaicīgi diagnosticējot ir ārstējamas. Mēs vēlamies lai vīrieši Latvijā dzīvotu ilgāku un veselīgāku dzīvi. 

Atbalstītāji

Uzņēmumi un organizācijas

Vīru Tests © 2021. Visas tiesības aizsargātas.

Grozs
  • No products in the cart.