Skip to content Skip to footer

Līdzīgi kā citās valstīs arī Latvijā novērojamas izmaiņas sabiedrības struktūrā. Pieaugošo onkoloģisko un citu slimību saslimstības rādītāji, uzlabojumi ārstēšanā un slimību diagnostikā ietekmē cilvēku dzīves ilgumu, kas ietekmē kopējo sabiedrības novecošanos. Visi šie rādītāji pieaug un tas nozīmē, ka ievērojami pieaugs to cilvēku skaits, kuriem nākotnē būs nepieciešama paliatīvā aprūpe.

par paliatīvo aprūpi


Kas ir paliatīvā aprūpe?

Paliatīvā aprūpe ir multidisciplināra medicīniska aprūpe, kuru slimība nav radikāli izārstējama. Tā ietver sāpju un citu simptomu (elpas trūkums, neregulāru vēdera izeju (caureja/aizcietējumi), sliktas dūšas u.c.) mazināšanu, atbilstošus sociālo, psiholoģisko un garīgo problēmu risinājumus, tad, kad sūdzības rodas gan specifiskās terapijas laikā, gan pārtraucot specifisko (operācija, staru terapija, ķīmijterapija vai hormonterapija) terapiju. Paliatīvā aprūpe pēc būtības multidisciplināra attieksme pret pacientu, viņa piederīgajiem un sabiedrību. Tā piedāvā medicīnisko aprūpi kā pamatkoncepciju, nodrošinot  pacienta/es vajadzības neatkarīgi no viņa/s atrašanās vietas – mājās vai dienas stacionārā un stacionāra apstākļos. Paliatīvā aprūpe apstiprina dzīves vērtību, miršanu uzskatot par dabisku procesu. Tā nepaātrina un neaizkavē nāves iestāšanos. Tai jānodrošina iespējami labāka dzīves kvalitāte līdz pat nāves iestāšanās brīdim. Paliatīvā aprūpe ietver arī psiholoģisku atbalstu pacienta piederīgajiem sērošanas periodā pēc tuvinieka zaudējuma.  

•          citi simptomu  – elpas trūkuma, kairinošs klepus, sliktas dūšas, vemšanas, kuņģa zarnu trakta funkciju traucējumi (caureja, aizcietējumi), progresējošs nespēks u.c.

•          psiholoģisko – trauksmi, depresiju, paniku, bailes, uzbudinājumu, miega traucējumus, delīriju u.tml..

•          garīgās problēmas  – eksistenciālas problēmas, kas ir saistītas ne tikai ar bailēm no nāves, bet arī bailēm no ciešanu pieaugšanas, iespējamas atstumšanas, marginalizācijas, sociālas izolācijas.

eapc definīcija 2009

Katra cilvēka fizioloģija un bioloģija ir unikāla, neviens precīzi nevar noteikt, kādi un vai būs sūdzības (simptomi) katram pacientam. Pacientam pabeidzot/ pārtraucot specifisko terapiju ir jābūt ārstam (primārās aprūpes speciālists, paliatīvās aprūpes speciālists, algologs – ārsts, kurš risina sāpju jautājumus), kuram viņš uzticas un var noskaidrot interesējošos jautājumus, lai pēc iespējas ikdienas dzīve būtu komfortablāka.

kur un kā saņemt paliatīvo aprūpi

Paliatīvo aprūpi ambulatorā nodaļā onkoloģijā var saņemt:

–           Ja ir simptomi (sāpes, klepus, slikta dūša, vemšana u.c.). kuri ietekmē dzīves kvalitāti un ārstējošais ārsts netiek galā un nosūta pie PA speciālista;

–           Slimībai progresējot, ar konsīlija lēmumu par specifiskās terapijas pārtraukšanu;

Paliatīvo aprūpi stacionārā onkoloģijā var saņemt:

–           Iekšējie normatīvie dokumenti stacionārā;

–           Pēc ambulatorās nodaļas konsultācijas, ja simptomi progresē, ar primārās veselības ārsta nosūtījumu;

situācija latvijā

Saskaņā ar PVO ieteikumiem, onkoloģijas pacientiem stacionāra apstākļos jānodrošina vismaz 50 (sekundārā un terciārā līmeņa) PA gultas vietas uz 1 miljonu iedzīvotāju. Līdz ar to Latvijā kopumā ir nepieciešamas vismaz 125 gultas vietas aprūpējamiem paliatīvajiem slimniekiem.

–           Šobrīd PA netiek pietiekami nodrošināta neonkoloģiskā profila pacientiem, HIV/AIDS un rezistentas tuberkulozes slimniekiem. Neonkoloģisko pacientu skaits, kuriem nepieciešama PA, nosakāms aptuveni, jo šobrīd valsts līmenī netiek apkopota šāda informācija.

Par projektu

Mēs vēlamies, lai vīrieši Latvijā izdara pareizās izvēles jautājumos, kas saistīti ar viņu veselību, sniedzot viņiem informāciju par vīrieša veselību vieglā, vīriešiem saprotamā valodā. Par iespējā kā savu veselību uzlabot un kādas veselības pārbaudes veikt šodien un uzlabot savu dzīves kvalitāti ikdienā. Mēs vēlamies, lai mūsu brāļi, Tēvi un citi ģimenē svarīgie vīrieši mūs neatstātu no slīmībām, kuras savlaicīgi diagnosticējot ir ārstējamas. Mēs vēlamies lai vīrieši Latvijā dzīvotu ilgāku un veselīgāku dzīvi. 

Atbalstītāji

Uzņēmumi un organizācijas

Vīru Tests © 2021. Visas tiesības aizsargātas.

Grozs
  • No products in the cart.