KAS TAS IR?
Hepatīts, kas sarunvalodā tiek dēvēts arī par “dzelteno kaiti” ir aknu iekaisums un ādas un gļotādu dzelte ir viena no izplatītākajām aknu iekaisuma, jeb hepatīta pazīmēm.
VISS PAR C Hepatītu
KAS TAS IR?
Aknas veic svarīgu funkciju cilvēka organisma, tā iekaisumu dēvē par hepatītu, jeb “dzelteno kaiti”. Aknas ir orgāns, kas pilda vairākas svarīgas funkcijas, tās piedalās gremošanas procesā, cīnās ar dažāda veida infekcijām un attīra cilvēka asinis. Ir vairāki paradumi, kas ar izraisīt aknu iekaisumu, tie var būt medikamenti, pārmērīga alkohola lietošana, aptaukošanās un ģenētiskas slimības. Biežākais cēlonis, kas izraisa hepatītu ir vīrusi, A, B un C hepatīta vīrusi.
KĀDAS IR PAZĪMES UN SIMPTOMI?
Lai gan vīruss nemītīgi vairojas un iznīcina aknu struktūru, akūtas slimības forma pārsvarā norit bez sūdzībām. Slimību neārstējot, tā var kļūt par hronisku slimību. Visa pasaulē lielākais aknu slimību izraisītājs ir tieši C hepatīts. Ja C hepatīts nav savlaicīgi diagnosticēts, tas var izraisīt neatgriezeniskus bojājumus cilvēka organismam. Viens no uzskatiem par C hepatītu ir sekojošs, ceturtā daļa C hepatīta pacientu, kas slimību neārstē tuvāko 10-20 gadu laikā var saskarties ar tādām slimībām kā aknu vēzis vai aknu ciroze.
ĀRSTĒŠANĀS IESPĒJAS
Lielākajā daļā gadījumu, kas ir virs 80% C hepatīta slimība norisinās hroniskā formā. Ārstēšanu uzrauga ārsts, nozīmējot specifisku ārstēšanas kursu, kas iekļauts valsts apmaksātā C hepatīta ārstēšanā ieskaitot medikamentus, kas nodrošina efektivitāti līdz pat 96% gadījumu. Lai ārstēšana noritētu sekmīgi, nepieciešama pacienta iesaistīšanās savas veselības veicināšanā ievērojot ārsta norādījumus, medikamentu pareizā lietošanā un veicot ārsta vizītes. Vidējais ārstēšanas ilgums ir 3 mēneši, pie atsevišķiem gadījumiem ārstēšanas process var būt ilgāks.
KĀ VAR INFICĒTIES?
Atšķirībā no B hepatīta, C hepatīta vīrusa galvenais izplatīšanās veids ir ar asins starpniecību, kad inficēta cilvēka asinis nonāk vesela cilvēka asinīs.
Bieži inficēšanās notiek:
- Narkotiku ievadīšanas laikā;
- Veicot kosmētiskas procedūras, manikīru, pedikīru;
- Tetovēšanas vai pīrsinga procedūru laikā;
- Lietojot inficētus higiēnas piederumus – skūšanās piederumus, zobu sukas u. c. (reti).
Cilvēka siekalas, sviedri, krēpas, Izkārnījumi, asaras, deguna izdalījumi, siekalas, urīns un masas atvemšanas laikā, netiek uzskatītas par inficējošām, ja tās nesatur asinis. Inficēšanās risks ar C hepatīta vīrusu, kontaktējoties ar šiem izdalījumiem, ir ļoti zems. C hepatīts
neizplatās klepojot, šķaudot, barojot bērnu ar krūti, caur apskāvieniem vai sarokojoties. Ļoti maza iespēja inficēties ar siekalām, lietojot kopēju traukus, jo izplatība ar pārtiku , dzeramo ūdeni un priekšmetiem ir reti novērojama.
Personas kam C hepatīts noris bez simptomiem vīrusu var izplatīt , tieši tāpat kā pacienti ar hronisku vai akūtu C hepatītu un kuriem ir novērojamas slimības pazīmes.
KĀ VAR IZVAIRĪTIES NO INFICĒŠANĀS?
B hepatīta profilakses pasākumi: ievērot drošu seksu, izvairīties no tetovēšanas, pīrsinga, manikīra, pedikīra pakalpojumu saņemšanas neoficiālajās šo pakalpojumu sniegšanas vietās, esot ceļojumā eksotiskās valstīs īpaši, ieteicams neskarties pie priekšmetiem, kas aptraipīti ar asinīm, tai skaitā sadzīves priekšmetiem un higiēnas līdzekļiem, injicējot narkotikas, izmantot tīras šļirces un citus piederumus.
- Dzimumkontaktu laikā lietot prezervatīvu. To nepieciešams uzvilkt pašā seksa sākumā, lai nav saskare ar svešiem dzimumorgāniem bez prezervatīva.
- Veic regulāri testu sev un partnerim. Sevišķi, ja esat tikko iepazinušies – ejiet testēties kopā
- Esi asins donors (donoru asinis tiek pārbaudītas).
noderīgi resursi