Skip to content Skip to footer

KAS TAS IR?


Hepatīts ir aknu iekaisums, ko nereti sauc par „dzelteno kaiti”, jo ādas un gļotādu dzelte ir viena no aknu iekaisuma pazīmēm.

VISS PAR C Hepatītu


KAS TAS IR?

Hepatīts ir aknu iekaisums, ko nereti sauc par „dzelteno kaiti”, jo ādas un gļotādu dzelte ir viena no aknu iekaisuma pazīmēm. Aknas ir ļoti svarīgs orgāns cilvēka organismā, kas piedalās gremošanas procesā, attīra asinis un cīnās ar infekcijām. Aknu iekaisumu var izraisīt pārmērīga alkohola lietošana, toksīni, atsevišķi medikamenti vai arī dažas slimības (ģenētiskas, vielmaiņu vai autoimūnās saslimšanas, aptaukošanās). Tomēr visbiežāk hepatītu izraisa vīrusi. Izplatītākie no tiem ir A, B un C hepatīta vīrusi.

KĀDAS IR PAZĪMES UN SIMPTOMI?

Akūta slimības forma bieži norit bez sūdzībām, taču vīruss, nemitīgi vairojoties, iznīcina aknu struktūru. Ja slimība netiek ārstēta, tā var pāriet hroniskā formā. C hepatīts ir viens no galvenajiem hronisku aknu slimību izraisītājiem visā pasaulē. Ilgstoši nepamanīts, tas var radīt neatgriezeniskus bojājumus. Tiek uzskatīts, ka neārstējoties apmēram ¼ hroniska C hepatīta pacientu 10–20 gadu laikā var
attīstīties aknu ciroze, kā arī aknu vēzis.

ĀRSTĒŠANĀS IESPĒJAS

Līdz pat 85% gadījumu C hepatīts norit hroniskā formā. Hroniska C hepatīta gadījumā ārsts nozīmēs specifisku ārstēšanu ar iedarbīgiem pretvīrusu preparātiem. Šobrīd ir pieejama valsts apmaksāta C hepatīta ārstēšana ar tiešās iedarbības pretvīrusa
zālēm, kuras atbrīvo no vīrusa vairāk nekā 96% gadījumu. Efektīvai ārstēšanai nepieciešama pacienta līdzestība (pacients stingi ievēro ārsta norādījumus attiecībā uz pareizu zāļu lietošanu, ārsta apmeklēšanu utml.). Ārstēšanas ilgums parasti ilgst vidēji 12 nedēļas. Atsevišķos gadījumos ārstēšana var būt ilgāka.

KĀ VAR INFICĒTIES?

C hepatīta vīruss galvenokārt izplatās ar asins starpniecību, inficēta cilvēka asinīm nonākot vesela cilvēka asinīs.
Bieži inficēšanās notiek:

  • Narkotiku ievadīšanas laikā;
  • Veicot kosmētiskas procedūras, manikīru, pedikīru;
  • Tetovēšanas vai pīrsinga procedūru laikā;
  • Lietojot inficētus higiēnas piederumus – skūšanās piederumus, zobu sukas u. c. (reti).

Izkārnījumi, deguna izdalījumi, siekalas, krēpas, sviedri, asaras, urīns un atvemtās masas netiek uzskatītas par būtiski infekcioziem, ja vien tie nesatur asinis. Inficēšanās risks ar C hepatīta vīrusu, kontaktējoties ar šiem izdalījumiem, ir ļoti zems. C hepatīts
neizplatās klepojot, šķaudot, barojot bērnu ar krūti, caur apskāvieniem vai sarokojoties. Kaut gan vīruss atrodams siekalās, ir ļoti maza varbūtība, ka cilvēks var inficēties no hroniska C hepatīta slimnieka siekalām, piemērām, lietojot kopīgus traukus. Šis vīruss neizplatās arī ar pārtiku vai dzeramo ūdeni.

Personas ar bezsimptomu C hepatīta infekciju arī var izplatīt vīrusu, līdzīgi kā pacienti ar akūtu vai hronisku C hepatītu, kuriem ir slimības pazīmes.

KĀ VAR IZVAIRĪTIES NO INFICĒŠANĀS?

Ievērot drošu seksu (lietot prezervatīvu), izvairīties no tetovēšanas, pīrsinga, manikīra, pedikīra pakalpojumu saņemšanas neoficiālajās šo pakalpojumu sniegšanas vietās, t. sk. ceļojuma laikā eksotiskajās valstīs, nepieskarties bez aizsargcimdiem ar asinīm aptraipītiem priekšmetiem, t. sk. sadzīves un higiēnas priekšmetiem,
injicējamo narkotisko vielu lietotājiem neizmantot lietotas adatas, šļirces un citus piederumus.

  • Dzimumkontaktu laikā lietot prezervatīvu. To nepieciešams uzvilkt pašā seksa sākumā, lai nav saskare ar svešiem dzimumorgāniem bez prezervatīva.
  • Veic regulāri testu sev un partnerim. Sevišķi, ja esat tikko iepazinušies – ejiet testēties kopā
  • Esi asins donors (donoru asinis tiek pārbaudītas).

noderīgi resursi


Par projektu

Mēs vēlamies, lai vīrieši Latvijā izdara pareizās izvēles jautājumos, kas saistīti ar viņu veselību, sniedzot viņiem informāciju par vīrieša veselību vieglā, vīriešiem saprotamā valodā. Par iespējā kā savu veselību uzlabot un kādas veselības pārbaudes veikt šodien un uzlabot savu dzīves kvalitāti ikdienā. Mēs vēlamies, lai mūsu brāļi, Tēvi un citi ģimenē svarīgie vīrieši mūs neatstātu no slīmībām, kuras savlaicīgi diagnosticējot ir ārstējamas. Mēs vēlamies lai vīrieši Latvijā dzīvotu ilgāku un veselīgāku dzīvi. 

Atbalstītāji

Uzņēmumi un organizācijas

Vīru Tests © 2021. Visas tiesības aizsargātas.

Grozs
  • No products in the cart.