Skip to content Skip to footer

Prostatas vēzis


Visizplatītākais vēža veids vīriešu vidū Latvijā. Diagnoze – prostatas ļaundabīgais audzējs ik gadu pirmoreiz tiek uzstādīta ap 1000 vīriešiem.

VISS PAR PROSTATAS VĒZI


PROSTATAS VESELĪBAS PĀRBAUDE

Ja jums ir vairāk nekā 40 gadu, un jūsu brālim vai tēvam ir bijis prostatas vēzis, iesakām katru gadu pārbaudīt savu prostatas veselību.

Ja ģimenes anamnēzē nav bijis prostatas vēzis, iesakām pārbaudīt prostatas veselību sākot no 50 gadu vecuma. Ja jūsu testa rezultāti ir normāli, jums jāpārbauda tikai reizi divos gados.

Ir divi sākotnējie prostatas vēža testi:

Fiziskais izmeklējums (pirksta tests)
Ārsts ieliks pirkstu anālajā atverē, lai sajustu prostatas raupjumu, lielumu un neparastus gabaliņus. Medicīniskais nosaukums tam ir
Digitāli rektālais izmeklējums jeb DRE.
PSA asins analīze Prostatas specifiskais antigēns (PSA) ir proteīns, ko ražo jūsu prostata. Augsts tā līmenis asinīs var liecināt par prostatas vēzis, bet tā līmeņa paaugstināšanos var izraisīt arī citas lietas. PSA līmenis var svārstīties, un dažiem vīriešiem PSA līmenis ir ļoti zems, tāpēc rezultāti nav skaidri izteikti. Ir svarīgi veikt abus testus, jo neviens no tiem pats par sevi nevar precīzi norādīt vēzi.

Ja testi tiek veikti tajā pašā dienā, vispirms jāveic PSA tests. Pēc ejakulācijas vai riteņbraukšanas jums vajadzētu pagaidīt pāris dienas, jo šīs darbības paaugstina jūsu PSA.

Ja vēlaties uzzināt, kāds ir jūsu PSA līmenis, jautājiet savam ārstam faktisko skaitli. Šeit ir ceļvedis par PSA līmeni, ko pēc vecuma uzskata par normālu:

  1. gadi Vidēji 0,65 Augšējā robeža 2,0
  2. gadi Vidēji 0.85 Augšējā robeža 3.0
  3. gadi Vidēji 1,39 Augšējā robeža 4,0
  4. gadi Vidēji 1,64 Augšējā robeža 5,5

Ja pārbaužu rezultāti liecina, ka ir nozīmīgas brīdinājuma pazīmes vēža iespējamībai, ārsts jums dos iespēju veikt biopsiju, kur tiks ņemts prostatas audu paraugs. Tas apstiprinās, ja Jums ir prostatas vēzis.

Pavisam nesen MRI ( Magnētiskās rezonanses izmeklējums) skenēšana ir attīstījusies un ieņem nozīmīgu lomu arī prostatas vēža diagnostikā, un tā var būt noderīga.

KAM IR RISKS SASLIMT

Prostatas vēzis visbiežāk sastopams vīriešiem, kas vecāki par 40 gadiem. Jaunākiem vīriešiem tas ir ļoti reti.

Izredzes ar to saslimt palielinās, vīrietim kļūstot vecākam. Pētījumi rāda, ka līdz 60 gadu vecumam katram no 14 vīriešiem var tikt diagnosticēts prostatas vēzis.

Prostatas vēzis var būt iedzimts. Ja jūsu tēvam vai brālim ir prostatas vēzis, jums ir lielākas iespējas ar tos saskarties dzīves
laikā.

KAS TAS IR?

Prostata, saukts arī par priekšdziedzeri ir mazs dziedzeris, parasti apmēram valrieksta izmērā. Tas atrodas tieši zem urīnpūšļa un
ieskauj urīnizvadkanāla augšējo daļu – cauruli, kas caur dzimumlocekli urīnu ved no urīnpūšļa un spermu no sēkliniekiem uz ķermeņa ārpusi. Prostatas vēzis ir vēža šūnu klātbūtne vai vēža izaugums dziedzerī vai uz tā.

Daudzos gadījumos prostatas vēzis aug lēni, un tas jums netraucē. Bet dažos gadījumos vēzis ir agresīvāks un var izplatīties uz jūsu kauliem, aknām un plaušām.

KĀDAS IR PAZĪMES UN SIMPTOMI?

Parasti mūsu prostata ar vecums palielinās. Bet tas var liecināt arī par prostatas vēzi.

Prostata atrodas zem mūsu urīnpūšļa. Ja tas ir palielināts, tas rada spiedienu uz urīnpūsli, kas var izraisīt:

  • Nepieciešams biežāk urinēt, it īpaši naktīs
  • Ar grūtībām sākt vai apturēt urīna plūsmu
  • Pilināšana vai noplūde, kad steidzami nepieciešams urinēt.

ĀRSTĒŠANĀS IESPĒJAS

Atkarībā no vēža lieluma un stadijas jums tiks piedāvātas dažādas ārstēšanas iespējas. Dažiem labākā iespēja var būt vēža aktīvā novērošana un neiejaukšanās, ja tas negatīvi neietekmē jūsu veselību. Citiem var būt nepieciešama viena vai sekojošo kombinācija: medikamenti, ķirurģija, staru terapija vai ķīmijterapija vai radioķirurģija. Ārsts palīdzēs jums izvēlēties
labāko ārstēšanu. Iesakām apmeklēt vairākus ārstus, lai izdarītu izvēli ārstēšanas metodei, kas saglabā augstāku dzīves kvalitāti. Iesakām noskaidrot jautājumus par blaknēm ārstēšanas laikā un par tām ar ko būs jāsadzīvo pēc izvēlētās ārstēšanas.

REHABILITĀCIJA

Stiprinot iegurņa muskulatūru pirms operācijas (un turpinot to pēc operācijas), tiks uzlabota urīnpūšļa kontrole un izredzes uz erekciju pēc operācijas. Jautājiet savam ārstam nosūtījumu pie fizioterapeita (īpaši iegurņa veselības speciālistu, ja to varat atrast savā apkārtnē), lai atjaunošanas plānā varētu iekļaut iegurņa vingrinājumu
programmu.

Noderīgi resursi


Par projektu

Mēs vēlamies, lai vīrieši Latvijā izdara pareizās izvēles jautājumos, kas saistīti ar viņu veselību, sniedzot viņiem informāciju par vīrieša veselību vieglā, vīriešiem saprotamā valodā. Par iespējā kā savu veselību uzlabot un kādas veselības pārbaudes veikt šodien un uzlabot savu dzīves kvalitāti ikdienā. Mēs vēlamies, lai mūsu brāļi, Tēvi un citi ģimenē svarīgie vīrieši mūs neatstātu no slīmībām, kuras savlaicīgi diagnosticējot ir ārstējamas. Mēs vēlamies lai vīrieši Latvijā dzīvotu ilgāku un veselīgāku dzīvi. 

Atbalstītāji

Uzņēmumi un organizācijas

Vīru Tests © 2021. Visas tiesības aizsargātas.

Grozs
  • No products in the cart.