Skip to content Skip to footer

Prostatas vēzis

Prostatas vēzis ir izplatītāka onkoloģiskā diagnoze vīriešiem Latvijā. Ar diagnozi prostatas vēzis Latvijā ikdienā sadzīvo vairāk kā 10 000 vīriešu, katru gadu to skaits palielinās par vidēji 1000 jaunām diagnozēm.

VISS PAR PROSTATAS VĒZI

Prostatas veselības pārbaudes iesaka veikt vīriešiem sākot no 40 gadu vecuma, augstākā riska grupā ir vīrieši, kam ģimenē tuviniekam, tēvam vai brālim ir diagnosticēts prostatas vēzis.

Ja ģimenē nav bijis prostatas vēzis, tad ieteicams šo pārbaudi veikt no 45 gadu vecumu, pārbaudi atkārtojot reizi vienā vai divos gados, atkarībā no rādījumiem analīzēs.

Ir divi sākotnējie prostatas vēža testi:

Fiziskais izmeklējums (pirksta tests)
Pārbaudes laikā ārsts vīrieša anālajā atverē ieliks pirkstu, lai pārliecinātos par prostatas lielumu, raupjumu un pārbaudot vai nav izveidojusies neparasti izaugumi. Medicīnā šo izmeklējumu dēvē par digitāli rektālo izmeklējumu jeb DRE.

PSA asins analīze

Vīrieša prostata ražo prostatas specifisko antigēnu, saīsinājumā PSA, kura līmeni iespējams noteikt vīrieša asinīs. Prostatas specifiskā antigēna paaugstināšanos var izraisīt vairāki faktori, viens no kuriem var būt prostatas vēzis. Prostatas izmērs tāpat kā PSA līmenis asinīs katram vīrietim var būt savādāks, tāpēc rezultāti var uzrādīt paaugstinātu vai pazeminātu līmeni. Paaugstināts PSA līmenis nenozīmē, ka vīrietim ir prostatas vēzis, lai to noteiktu nepiciešami papildus izmeklējumi, bet paaugstināts PSA var liecināt par nepieciešamību veikt papildus pārbaudes.

PSA rezultātu var ietekmēt fiziskās aktivitātes, riteņbraukšana, ejakulācija, tāpēc pāris dienas pirms testa veikšanas , ieteicams atteikties no šīm aktivitātēm.

Lai uzzinātu precīzu PSA līmeni, konsultējaties ar savu urologu, noskaidrojiet kāds ir precīzais skaitlis , kuru pēc vīrieša vecuma uzskata par normālu:

  1. gadi Vidēji 0,65 Augšējā robeža 2,0
  2. gadi Vidēji 0.85 Augšējā robeža 3.0
  3. gadi Vidēji 1,39 Augšējā robeža 4,0
  4. gadi Vidēji 1,64 Augšējā robeža 5,5

Situācijā, kad PSA līmenis ir paaugstināts un ir radušās pamatotas aizdomas par prostatas vēža iespējamību ārsts vīrietim var nozīmēt papildus izmeklējumus, biopsiju vai magnētisko rezonansi.

Biopsijas laikā tiek ņemti audu paraugi, pēc kuriem precīzi var noteikt vēža esamību, magnētiskās rezonanse izmeklējuma laikā, prostata tiek skenēta caur iegurni, tādējādi parādot audzēja esamību vai neesamību.

KAM IR RISKS SASLIMT

Ar prostatas vēzi visbiežāk slimo vīrieši pēc 60 gadiem, taču pēdējos gados novērojams, ka prostatas vēzis “paliek jaunāks”, jaunākiem vīriešiem par 40 gadu vecumu prostatas vēzis ir novērojams ļoti reti.

Galvenais cēlonis un faktors, kas ietekmē prostatas vēzi ir vīrieša vecums, pēdējie pētījumi liecina, ka 10 gadu laikā, katrs 10 vīrietis līdz 60 gadu vecumam var saskārties ar diagnozi prostatas vēzis. Viens no iemesliem saslimšanai ar prostatas ar ģimenes anamnēze, jeb vai vīrieša tēvam, vectēvam vai citam radiniekam ir bijis prostatas vēzis.

KAS TAS IR?

Priekšdziederis, jeb prostata ir valrieksta izmēra dziedzeris vīriešiem, kas atrodas tieši zem urīnpūšla, ieskaujot urīnizvadkanāla augšējo daļu, kas atbildīgs par urīna un spermas izvadīšanu no dzimumlocekļa. Par prostatas vēzi sauc vēža šūnu vai vēža izaugumu prostatā vai uz tās .

Visbiežāk prostatas vēzis netraucē vīrietim dzīvot, tas aug lēni, bet dažos gadījumos vēzis ir agresīvs un var izplatīties uz citām vietām vīrieša ķermenī, aknām, plaušām un kauliem.

KĀDAS IR PAZĪMES UN SIMPTOMI?

Prostata ar vecumu palielinās, tajā pašā laikā , prostatas palielinājums var liecināt par prostatas vēzi. prostatas atrašanās vieta zem vīrieša urīnpūšļa bieži ir iemesls spiedienam uz urīnpūsli, kas var izraisīt sekojošas sūdzības:

  • Nepieciešams biežāk urinēt, it īpaši naktīs
  • Ar grūtībām sākt vai apturēt urīna plūsmu
  • Pilināšana vai noplūde, kad steidzami nepieciešams urinēt.

ĀRSTĒŠANĀS IESPĒJAS

Ir pieejamas dažādas prostatas vēža ārstēsanas iespējas, tas ir atkarīgs no stadijas kādā vēzis ir diagnosticēts un no tā agresivitātes. Ir gadījumi, kad vienīgā ārstēšana ir aktīvā novērošana, ja tas negatīi neietekmē vīrieša veselību. Pie papildus metodēm iespējama ķirurģiska ārstēšana, radioķirurģija, imūnterapija, staru terapija vai ķīmijterapija. Lai noskaidrotu labāko ārstēšanas metodi, labā prakse iesaka konsultēties ar vismaz diviem ārstiem – urologiem. Iesakam sagatavoties ārsta apmeklējumiem, uzdodot jautājumus par dzīves kvalitāti, blaknēm un konkrēti Jūsu situācijai labākajam risinājumiem.

REHABILITĀCIJA

Stiprinot iegurņa muskulatūru pirms operācijas (un turpinot to pēc operācijas), tiks uzlabota urīnpūšļa kontrole un izredzes uz erekciju pēc operācijas. Jautājiet savam ārstējošajam ārstam, urologam vai ģimenes ārstam nosūtījumu pie fizioterapeita , ergoterapeita , lai būtu iespēja izstrādāt treniņu programmu. Ir iespējams vērsties pie atbalsta grupām vīriešiem, kas dzīves laikā saskārušies ar diagnozi prostatas vēzi, ko organizē Fonds Movember Latvija

 
 

KAS IR ATBALSTA GRUPA

PROSTATAS VĒŽA PACIENTIEM?

 

Prostatas vēža pacientu atbalsta grupā dalību ņem vīrieši un to tuvinieki, kuri saksārušies ar diagnozi prostatas vēzi savā sadzīvē. Tie ir cilvēki, kas saskārušies ar diagnozi nesen vai cilvēki, kas šo slimību ir uzveikuši. Tās ir klātienes tikšanās, kur cilvēki tiekas regulārās tikšanās reizēs, lai atbalstītu viens otru, diskutē par pieredzi ar ko ir saskārušies, sadzīvojot ar šo slimību, iegūst papildus informāciju par slimību un kā ar to sadzīvot.

 

 

KO DARA ATBALSTA GRUPA

PROSTATAS VĒŽA PACIENTIEM?

Prostatas vēža pacientu atbalsta grupa palīdz informēt sabiedrību savā uzticības personu lokā,  ģimenē un tuviniekos. Pacientu grupa kā vieslektorus var piesaistīt ārstus, psihologus, uztura speciālistus, fizioterapeitus un farmaceitus, lai iegūtu papildus informāciju un atbildes uz akutālajiemm jautājumiem.

KĀPĒC PIEVIENOTIES ATBALST

A GRUPAI PROSTATAS VĒŽA

PACIENTIEM?

  • Izvairīties no izolētības un vientulības sajūtas

  • Sajust rūpes un piederību būt daļai no ģimenes

  • Satikt citus pacientus, kas saskārušies ar tādu pašu problēmu kā TU

  • Komunicēt par slimību un sadzīvi, mazinot iekšējo nervozitāti par slimību

  • Smelties iedrošināju, drosmi un iedvesmu

  • Saņemt un sniegt atbalstu sev un citiem

  • Iespēja atbrīvoties no bailēm un depresijas

  • Iespēja uzdot jautājumus, diskutēt un izteikt savas šaubas

  • Iegūt vairāk informācijas par slimību, pieaicinot nepieciešaos speciālistus.

Par projektu
Portāls vīriešiem, kurā atradīsiet aktuālāko informāciju vīriešu veselības un pārbaudes jautājumos.
No vienkāršiem līdz sarežģītiem tematiem vienuviet!
Kontakti

DKC © 2024. Visas tiesības aizsargātas.