Skip to content Skip to footer

Cukura diabēts


Cukura diabēts ir hroniska slimība, kuras pamatpazīme ir paaugstināts cukura (glikozes) daudzums asinīs.

VISS PAR CUKURA DIABĒTU


KAS TAS IR?

Cukura diabēts ir hroniska slimība, kuras pamatpazīme ir paaugstināts cukura (glikozes) daudzums asinīs. Glikoze ir organisma enerģijas avots – šūnas to izmanto enerģijas iegūšanai.

Lai šūnas iegūtu enerģiju, glikozei no asinīm jānokļūst šūnā. Šim procesam – glikozes nokļūšanai no asinīm šūnās, nepieciešams insulīns. Insulīns ir hormons, kuru ražo aizkuņģa dziedzera ß (beta) šūnas. Insulīns palīdz ar uzturu uzņemtajai enerģijai – glikozei nokļūt šūnās. Bez insulīna glikoze paliek asinīs.

Ik dienas nepieciešams aptuveni 0,3-0,5 vienības insulīna uz svara kilogramu. Apmēram puse no nepieciešamā daudzuma izdalās nepārtraukti visu diennakti, lai nodrošinātu šūnas ar enerģiju starp ēdienreizēm un naktī. Pēc ēšanas īslaicīgi izdalās pārējais, lai papildinātu organisma enerģijas rezerves aknās un muskuļos.

Cukura diabēta gadījumā aizkuņģa dziedzera ß šūnas neražo insulīnu pietiekošā daudzumā (insulīna deficīts) vai organisms nespēj insulīnu efektīvi izmantot

KĀDAS IR PAZĪMES UN SIMPTOMI?

 1. tipa diabēts sastopams 10-15% gadījumu. Aizkuņģa dziedzera ß šūnas neražo insulīnu pietiekošā daudzumā (insulīna deficīts). Tāpēc insulīns no slimības konstatēšanas brīža ievadāms injekciju veidā. Tā ir vienīgā iespēja likvidēt insulīna trūkumu. Parasti saslimst bērni un jauni cilvēki.

Visbiežākās pazīmes

 • bieža urinācija;
 • sausa mute un nepārvaramas slāpes;
 • izteikts nogurums;
 • bada sajūta;
 • nervozitāte, uzbudinājums;
 • svara zudums.

  2. TIPA DIABĒTS
  2. tipa diabētu sastop 85-90% gadījumu. Insulīna ražošana aizkuņģa dziedzerī ir traucēta (par maz un par lēnu), un insulīns nedarbojas pietiekoši efektīvi (rezistence). Parasti konstatē pēc 40 gadu vecuma. 2. tipa diabētu ārstē ar veselīga uztura un
  regulāras ēšanas režīma palīdzību, piemērotu fizisku aktivitāti un medikamentiem, kas pazemina cukura līmeni asinīs. Dažkārt nepieciešamas arī insulīna injekcijas.

Visbiežākās pazīmes

 • nogurums bez redzama iemesla;
 • neizskaidrojams svara zudums;
 • slāpes;
 • bieža urinācija;
 • redzes pasliktināšanās;
 • tirpšanas sajūta, “skudriņas kājās”;
 • lēna brūču dzīšana un strutojošas infekcijas.

Pazīmes parādās pakāpeniski un lēni. Tāpēc tās ilgi var palikt nepamanītas.

ĀRSTĒŠANĀS IESPĒJAS

Šodien cukura diabētu nevar izārstēt, bet to var labi ārstēt un normalizēt cukura daudzumu asinīs, izvairoties no diabēta sarežģījumiem, vienlaicīgi saglabājot lielisku pašsajūtu un labu dzīves kvalitāti.

 1. tipa diabētu ārstē:
  ar regulārām ikdienas insulīna injekcijām. Pati piemērotākā ir intensificēta insulīna ievadīšana – īsas vai ātras darbības insulīns pirms galvenām ēdienreizēm un pagarinātas darbības insulīns uz nakti un/vai no rīta.
  Veselīgs, sabalansēts uzturs (nepieciešamas uztura plānošanas un novērtēšanas iemaņas), piemērota fiziskā aktivitāte.
 2. tipa diabētu ārstē:
  Veselīgs uzturs ar piemērotu uztura enerģētisko vērtību (kaloriju
  daudzumu). Pietiekoša fiziskā aktivitāte. Tā uzlabo insulīna darbību. Cukura daudzumu asinīs pazeminoši medikamenti un/vai dažkārt insulīns. Laba diabēta ārstēšana nozīmē ik dienas normalizēt paaugstināto cukura daudzumu asinīs – sabalansēt jeb līdzsvarot medikamentu devas ar uzturu un fizisko aktivitāti. Tas ir iespējams. Diabēta apmācība jeb izglītošanās par savu slimību un tās kontroli dod katram iespēju iegūt nepieciešamās zināšanas un praktiskās iemaņas, lai justos labi un dzīve ar diabētu būtu pilnvērtīga un aktīva. Diabēta apmācība ir labas diabēta ārstēšanas neatņemama sastāvdaļa. Tā dod iespēju ikdienā pieņemt pareizus un veselīgus , uz zināšanām
  balstītus lēmumus attiecībā uz uzturu un medikamentu devu izvēlē. Paškontrole – glikozes noteikšana asinīs vai urīnā, ketonvielu noteikšana urīnā ikdienas apstākļos ik dienas vai dažas dienas nedēļā (atkarībā no slimības tipa un ārstēšanas veida) ļauj novērtēt savu stāvokli, izdarīt secinājumus un disciplinē diabēta režīma ievērošanā.

DIABĒTA DIAGNOSTIKA

KĀ PĀRBAUDĪT?
Lai pārliecinātos par nefropātijas attīstības risku, jāizdara urīna analīze, pārbaudot – ir vai nav mikroalbumīnūrija. To sauc par mikroalbumīnūrijas testu. Parastā urīna analīze albumīnus nenosaka! Parastā urīna analīzē konstatē tikai lielāku olbaltumu daudzumu – proteīnus. Albumīnu daudzumu urīnā laboratorijā precizē dažādi ar speciālām
noteikšanas metodēm:
– nosaka kopējo albumīnu daudzumu 24 stundu krātā urīnā,
– albumīnu daudzumu nakts urīna vai 4 stundu krātā urīna porcijā,
– albumīnu daudzumu gadījuma urīna analīzē, parasti no rīta pēc pamošanās pirmā urīna porcijā; mikroalbumīnus var noteikt arī mājās ar speciālu stripu palīdzību.

Pastāvīgas mikroalbumīnūrijas diagnozi pārliecinoši apstiprina, ja vismaz divās no trim urīna analīzēm konstatē palielinātu albumīna daudzumu (skat. 1. tabulu).

Īslaicīgi (pārejošu) palielinātu albumīna daudzumu urīnā atrod pēc lielākām fiziskām slodzēm, urīnceļu infekcijas gadījumā, augsta cukura līmeņa asinīs un sirds bojājuma gadījumā. Mikroalbumīnūrija attīstās arī pie ilgstoši paaugstināta asinsspiediena, sakarā ar citām nieru un sirds-asinsvadu slimībām.
Par nefropātijas attīstību var norādīt arī albumīna-kreatinīna attiecība.

Saslimstot ar 1. tipa diabētu, parasti mikroalbumīnūrija neattīstās pirmos 5 gadus, arī bērniem pirmspubertātes vecumā tā attīstās reti. Tāpēc regulāri reizi gadā mikroalbumīnūrijas tests veicams tikai sākot ar 5 gadu diabēta stāžu.

Personām ar 2. tipa diabētu mikroalbumīnūriju dažkārt atrod jau slimības diagnosticēšanas brīdī. Tāpēc, diagnosticējot 2. tipa diabētu, jāpārbauda arī albumīnu daudzums urīnā.

Konstatējot urīnā lielāku albumīnu daudzumu, izmeklējums jāatkārto, jo albumīnu daudzums urīnā dažādās dienās variē līdz pat 40%.

Cilvēkiem ar diabētu reizi gadā jāveic mikroalbumīnūrijas tests!


Par projektu

Mēs vēlamies, lai vīrieši Latvijā izdara pareizās izvēles jautājumos, kas saistīti ar viņu veselību, sniedzot viņiem informāciju par vīrieša veselību vieglā, vīriešiem saprotamā valodā. Par iespējā kā savu veselību uzlabot un kādas veselības pārbaudes veikt šodien un uzlabot savu dzīves kvalitāti ikdienā. Mēs vēlamies, lai mūsu brāļi, Tēvi un citi ģimenē svarīgie vīrieši mūs neatstātu no slīmībām, kuras savlaicīgi diagnosticējot ir ārstējamas. Mēs vēlamies lai vīrieši Latvijā dzīvotu ilgāku un veselīgāku dzīvi. 

Atbalstītāji

Uzņēmumi un organizācijas

Vīru Tests © 2021. Visas tiesības aizsargātas.

Grozs
 • No products in the cart.