Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sēklinieku vēzis ir jaunu vīriešu slimība, Latvijā ik gadu tiek atklāti 30 gadījumi ar šo onkoloģijas diagnozi.

sēklinieku veselības pārbaude

Lai izvairītos no saslimstības ar sēklinieku vēzi, kad tas jau ir sācis traucēt, jeb vēlīna stadijā, vīriešiem no 16 gadu vecuma, ieteicams reizi mēnesī veikt sēklinieku pašpārbaudi. To ieteicams apvienot ar dušas apmeklējumu, kārtīgi iztaustot sēklinieku, pārbaudot, vai to izmērs nav mainījies, vai nav sataustāmi kādi izaugumi, vai nav izveidojušies kādi sacietējumi sēklinieku maisiņos. Šaubu gadījumā, ieteicams doties uz papildus izmeklējumiem, pie ārsta speciālista, šajā gadījumā urologa.

kam ir risks saslimt

Riska grupā saslimtsībā ar sēklinieku vēzi, visbiežāk ir vīrieši vecumā no 16 – 40 gadiem. 2019  Latvijā sēklinieka vēža diagnoze ir izplatītāka vīriešiem vecuma grupā no 25 – 29 gadiem. Lai gan sēklinieku vēzis ir uzskatīts par jaunu vīriešu slimību, saslimstības gadījumi reti, bet tiek novēroti arī kungiem pēc 60 gadu vecuma.  Kā vēl viens iemesls riskam saslimt ar sēklinieku vēzi ir gadījumos, kad sēklinieks nav noslīdējis, jeb palicis vēdera dobumā, šādu gadījumu sauc par kriptorhismu. Ja sēklinieku vēzis ir bijis kādam pirmās pakāpes radiniekam, tad noteikti iesaka sekot līdzi sēklinieku veselībai, veicot pašpārbaudes un nepieciešamības gadījumā konsultēties ar ārstu. Novērots, ka ja vienā sēkliniekā ir konstatēts audzējs, tas pēc laika var būt arī otrā, tāpēc vīriešiem, kas reiz ar sēklinieku vēzi saskārušies, profilaktiskas pārbaudes ir ļoti iesakāmas.

kas tas ir

Sēklinieku vēzis ir rets, bet ļoti agresīvs onkoloģisks audzējs, kas ātri aug un izplatās pa visu ķermeni, vēlīna diganoze u nepareiza taktika, sēklinieka vēža gadījumā var būt letāla. Seklinieku vēzis iesākumā norisinās bez simptomiem, līz brīdim, kad tas izaug lielāks veidojot asins izplūdumus un sāpes.

kādas ir pazīmes un simptomi

Slimības bīstamība līdzīgi kā citās onkoloģiskās diagnozēs ir, ka sēklinieku vēzis agrīnā stadijā norit asimptomātiski, jeb bez simptomiem. Droši pie simptomiem vēlīnākā stadijā var minēt samazinātu seksuālo aktivitāti, asiņu piejaukumu spermai , sāpes vēdera lejasdaļā, sēklinieka pampums, kas var slimo sēklinieku padarīt līdz pat četrā reizēm lielāku kā veselo . Arī vispārējs nespēks un nogurums var būt kā simptoms sēklinieku vēzim.

ieteikums

Uzzinot diagnozi sēklinieku vēzis , vecumā, kad vēl tiek domāts par ģimenes veidošanu, iesaka vērsties auglības klīnikās, lai nodotu spermu spermas bankā. Sēklinieku vēža ārstēšana var atstāt sekas uz auglību.

ārstēšanas iespējas

Sēklinieku vēža ārstēšana ir operācija, kuru ieteicams veikt jo ātrāk jo labāk. Operācijas laikā tiek izņemts sēklinieks un sēklas vadiņš. Operāciju veic multidisciplināra komanda, urologs, onkologs ķīmijterapeits un radiologs. Lai noteiktu labāko ārstēšanas veidu un tālākas darbības, lai vīrietis ātrak atgrieztos ikdienā.

noderīgas saites

Par projektu

Pareizās izvēles jautājumos, kas skar vīrieša veselību, veselības pārbaudes un atbildība pret sevi. Mēs esam, lai vīrietis apzinātos, cik forši ir būt vīrietim, sniedzot vīrietim saprotamā valodā informāciju par viņa veselību. Informējam par veselības pārbaudēm un riskiem, ko ņemt vērā, lai saglabātu augstu dzīves kvalitāti arī pēc desmit gadiem. Mūsu mērķis ir, lai vīrieši nemirtu no slimībām, kuras savlaicīgi diagnosticējot ir ārstējamas. Mēs vēlamies lai vīrieši Latvijā dzīvotu ilgu, kvalitatīvu un veselīgāku dzīvi. 

Atbalstītāji

Uzņēmumi un organizācijas

Vīru Tests © 2022. Visas tiesības aizsargātas.