Skip to content Skip to footer

Cilvēka papilomas vīruss (CPV) ir ļoti izplatīts vīruss, kas skar gan vīriešus, gan sievietes. To visbiežāk iegūst ādas un gļotādas saskares ceļā (piemēram, dzimumkontaktu laikā).

Kā sevi pasargāt no CPV ( CIlvēka papilomas vīrusa)

Visefektīvāk no inficēšanās ar biežākajiem CPV pasargā tikai vakcinācija.

Kā var inficēties ar CPV

Ar CPV visbiežāk inficējas ādas un gļotādas saskares ceļā (piemēram, dzimumkontaktu laikā)..

kas tas ir cilvēka papilomas vīrus

Cilvēka papilomas vīruss (CPV) ir ļoti izplatīts vīruss, kas skar gan vīriešus, gan sievietes. To visbiežāk iegūst ādas un gļotādas saskares ceļā (piemēram, dzimumkontaktu laikā). Par inficēšanos ar CPV sākotnēji nekas neliecina – vīruss nemanāmi inficē gļotādas un ādas šūnas un atkarībā no CPV tipa pakāpeniski rada dažādas veselības problēmas, arī dažāda veida audzējus. Visbiežāk CPV “iekārtojas” dzimumorgānos jeb ģenitālajā traktā. Pastāv vairāk nekā 150 CPV vīrusa veidu jeb tipu. Apmēram 40 CPV tipu inficē tieši ģenitālo traktu. 13 CPV tipi ir kancerogēni jeb “augsta riska”, kas var veicināt dažādu vēža veidu attīstību, to skaitā dzemdes kakla vēzi. Tā, piemēram, dzemdes kakla vēzi 60% gadījumu izraisa 16. CPV tips, bet vairāk nekā 15% gadījumu – 18. CPV tips. Atsevišķi augsta riska CPV vīrusa tipi var izraisīt ne tikai dzemdes kakla vēzi, bet arī ārējo dzimumorgānu vēzi, maksts un taisnās zarnas vēzi, mutes dobuma, lūpu un rīkles mutes daļas vēzi. CPV var izraisīt hronisku elpceļu papilomatozi u. c. slimības. “Zema riska” CPV tipi izraisa dažādu kārpu veidošanos uz plaukstām un pēdām vai nepatīkamas un intīmo dzīvi traucējošas dzimumorgānu kārpas (kondilomas jeb papilomas) – tās ierosina 6. un 11. CPV tips.

kāpēc cpv ir bīstams

13 augsta riska CPV vīrusa tipi var izraisīt ne tikai dzemdes kakla vēzi sievietēm, bet arī ārējo dzimumorgānu vēzi,sēklinieku vēzi, maksts un taisnās zarnas vēzi, mutes dobuma, lūpu un rīkles mutes daļas vēzi. CPV var izraisīt hronisku elpceļu papilomatozi u. c. slimības.

Kurš un kad var vakcinēties pret cpv

No 2020. gada janvāra Latvijā bērnu vakcinācijas kalendārā pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV) ir iekļauta 9-valentā vakcīna. Latvijā par valsts līdzekļiem vakcinācija pret CPV infekciju tiek organizēta pie ģimenes ārsta, un to var saņemt meitenes, sākot no 12 gadu vecuma līdz pat 18.-tajai dzimšanas dienai. Jāatceras, ka vakcinācija pret CPV ir visefektīvākā pirms dzimumdzīves uzsākšanas. Gadījumos, kad persona jau inficējusies ar kādu no cilvēka papilomas vīrusu, vakcīna var pasargāt no slimības, kas saistīta ar citiem vakcīnas CPV tipiem. Zēniem un sievietēm pēc 18 gadu vecuma vakcinēšanos pret CPV ir iespējams veikt privāti, vakcīnu apmaksājot pašiem, par to konsultējoties ar savu ģimenes ārstu.

kur var veikt vakcināciju pret cpv

Vakcīnas saņemšana Valsts apmaksātās programmas ietvaros meitenēm no 12 gadu vecuma līdz pat 18.-tajai dzimšanas dienai notiek pie ģimenes ārsta. Ģimenes ārstam ir jāseko līdzi, kad bērnam jāsaņem pote, jo vakcīna pret CPV ir iekļauta vakcinēšanās kalendārā. Par vakcinēšanos pēc 18 gadu vecuma – konsultējieties pie sava ģimenes ārsta vai ginekologa.

noderīgi materiāli par CPV

noderīgas saites

Par projektu
Portāls vīriešiem, kurā atradīsiet aktuālāko informāciju vīriešu veselības un pārbaudes jautājumos.
No vienkāršiem līdz sarežģītiem tematiem vienuviet!
Kontakti

DKC © 2024. Visas tiesības aizsargātas.