Alkoholisms
Atkarību no alkohola visbiežāk apzīmē ar jēdzienu „alkoholisms”.
VISS PAR ALKOHOLISMU
KAS TAS IR?
Atkarību no alkohola visbiežāk apzīmē ar jēdzienu „alkoholisms”. Tāpat kā jebkura cita atkarība, alkoholisms ir slimība, kuru var apturēt, taču pilnībā to izārstēt nav iespējams. Alkoholisms izpaužas cilvēkam lietojot alkoholu ilgstoši, ir vēlme alkohola lietošanu padarīt biežāku un biežāku.
KĀDAS IR PAZĪMES UN SIMPTOMI?
Ar atkarību no alkohola jeb alkoholismu var saskarties ikviens, neatkarīgi no finansiālā statusa, vecuma, ieņemamā amata, dzimuma un ādas krāsas. Šiem cilvēkiem var būt ģimene, var būr labi apmaksāts darbs un aktīva sociālā dzīve, bet ar laiku alkohola lietošana ietekmē pašu personu un vidi ap viņu, ģimeni ieskaitot.
. Par alkoholiķi var dēvēt ikvienu, kam alkohola lietošana traucē kādā no dzīves sfērām.
- Kontroles zudums – progresējoša parādība, kuras sākuma stadijā alkoholiķis spēj kontrolēt savus dzeršanas paradumus, taču ar laiku sāk lietot alkoholu, kad tas nemaz nav vajadzīgs, līdz pilnībā zaudē kontroli;
- Slimības attīstība – alkoholiķis alkoholu vēlas lietot arvien biežāk, kļūst aizvien apsēstāks ar dzeršanu un interese par saviem pienākumiem kļūst aizvien mazāka;
- Atteikšanās – kad alkoholiķis pārstāj dzert, viņam var rasties dažādas psihiskas un fiziskas veselības problēmas – nelabums, vemšana, stipras galvas sāpes, drebuļi, nervozitāte, var būt halucinācijas, murgošana, krampji utt.;
- Personības izmaiņas – alkohola ietekmē izmainās cilvēka raksturs, viņš kļūst savādāks (agresīvāks, runātīgāks, bezkaunīgāks u.c.);
- Prāta aptumsums – amnēzijas forma, kuras laikā alkoholiķis nespēj atcerēties, kas noticis. Prāta aptumsums var gadīties pat tad, kad alkoholiķis nedzer, un ilgt tiklab piecas minūtes kā veselu dienu. Šī amnēzijas forma mulsina apkārtējos cilvēkus un reizēm pat pašu atkarīgo.
ĀRSTĒŠANAS IESPĒJAS?
Galvenais ārsts alkoholisma ārstēšanā ir narkologs, kas kopā ar atbalsta personām organizē ārstēšanas procesu. Narkologa pakalpojumus iespējams izmantot, ja ir radusies tāda vajadzība, lai veiktu narkologa apmeklējumu nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums.
Narkologa pakalpojumus un citu narkoloģisko palīdzību iespējams saņemt ārstniecības iestādēs, kuras ir noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu, tādējādi maksa par šiem pakalpojumiem ir daļēji valsts apmaksāta, nepieciešams tikai pacienta līdzmaksājums.
Narkoloģisko medicīnisko palīdzību piedāvā arī privātās ārstniecības iestādēs, kur pacients par saviem līdzekļiem var apmeklēt narkologu un veikt ārstēšanu no alkoholisma. Latvijā ir pieejama ambulatorā narkoloģiskā palīdzība un narkoloģiskā palīdzība stacionārā.