Skip to content Skip to footer

Cerība prostatas vēža pacientiem – jaunas zāles par valsts naudu

Laikā, kad bijām pieradināti priecāties par kārtējo hokeja pavasari, kas daļai Latvijas sabiedrības, īpaši – vīriešu auditorijā, saistās ar līdzi jušanu un savas nacionālas hokeja izlases atbalstīšanu, ir maz, par ko priecāties. Eiropa ir mainījusies, un mums jāizdzīvo dažādas sajūtas, kurās īsti neatliek vieta priekam par saules stariem un pavasara iestāšanos. Tomēr mazs, svarīgs un reizē atzīmējams cerības stars ir parādījies vismaz 10 000 vīriešiem Latvijā, kas sadzīvo ar šo onkoloģisko saslimšanu ik dienu, neatkarīgi no apkārt notiekošajiem procesiem.

Vienā vārdā, tā ir dotā cerība, iespēja cīnīties par savu dzīvi, dzīves kvalitāti un savu veselību. Tā nav salīdzināma ar cīņām, kas pašlaik notiek Kijevas ielās un citām sadursmēm ar agresoru Ukrainā, bet, ja likme ir dzīvība, kurš gan būs tas, kurš uzņemsies salīdzināt tās cenu? Gadiem ilgi prostatas vēža pacientiem kādā brīdī iestājas sajūta, ka viņi ir vieni cīņā ar slimību, ārsti ir bezspēcīgi, slimība nepiekāpjas, lietotās terapijas un medikamenti vairs nav efektīvi. Diemžēl onkoloģijā brīnumi notiek reti, un reti slimība bez ārstēšanas atkāpjas pati. Kungiem, kam vairs nepalīdz operācija, bija absurda bezspēcības sajūta – jāgaida vēža izplatīšanās un metastāzes, lai varētu saņemt terapiju. Gaidīt, kad paliks sliktāk, ja izsakās pavisam vienkāršoti.

Nav no svara laiks, kas pavadīts Sociālo darba lietu komisijas sēdēs, Saeimas deputātu darba grupā, diskusijās ar Veselības ministrijas pārstāvjiem un Nacionālo Veselības dienestu. Tās ir stundas, mēneši, tā bija iesaiste onkoloģijas plāna veidošanā ar faktiem un datiem. Tā ir uzvara – maza, pašlaik neizmērāma, bet ļoti nozīmīga prostatas vēža pacientiem un to ģimenēm, sabiedrībai.

Helmuts Bēķis

Ar šī gada 1. martu nežēlīgā gaidīšana vismaz daļai prostatas vēža pacientu ir beidzies, jo valsts kompensējamo medikamentu sarakstā ir iekļauti tik svarīgas un nepieciešamas zāles. Un nav svarīgi, cik reizes ir bijušas lasītas prostatas vēža ārstēšanas vadlīnijas, cik reizes ir bijušas nepieciešams tikties ar urologu asociāciju, onkologu ķīmijterapeitu asociāciju. Nav no svara laiks, kas pavadīts Sociālo darba lietu komisijas sēdēs, Saeimas deputātu darba grupā, diskusijās ar Veselības ministrijas pārstāvjiem un Nacionālo Veselības dienestu. Tās ir stundas, mēneši, tā bija iesaiste onkoloģijas plāna veidošanā ar faktiem un datiem. Tā ir uzvara – maza, pašlaik neizmērāma, bet ļoti nozīmīga prostatas vēža pacientiem un to ģimenēm, sabiedrībai. Tas ir dubultā svarīgi tagad, kad tiek domāts par valsts skrīningu prostatas vēža riska grupai – konstatējot šo slimību, mums būs ar ko vīriešus ārstēt.

Tas, protams, nav atrisinājums visām problēmām onkoloģijā, protams, vēl joprojām daudz kā trūks, priekšā vēl daudz darāmā, lai prostatas vēža pacients saņemtu līdzvērtīgu ārstēšanu kā citur Eiropā. Joprojām ir jāuzlabo gan komunikācija ar ģimenes ārstiem, gan sadarbība starp pacientu un speciālistiem, ir daudz darāmā sabiedrības informēšanai, tomēr šī ir maza, bet svarīga lieta, par ko daļa Latvijas sabiedrības var vismaz uz brīdi atvilkt elpu, bet prostatas vēža pacienti – dzīvot. Un ar katru mazo soli mēs tuvojamies labākai aprūpei un terapijai, lai nepieļautu, ka vīrieši Latvijā aiziet par 8 gadiem ātrāk, nekā sievietes. Tagad ir par vienām raizēm mazāk, jo, neņemot vērā pārējo, slimošana ar vēzi ir toksiska arī pacienta maciņam un tiešā veidā ietekmē viņa ģimenes budžetu. Vienlaikus tas ir apliecinājums, ka, darbojoties kopīgam mērķim, ir iespēja uzlabot onkoloģijas pacientu ārstēšanas kvalitāti Latvijā. Kā veikt prostatas vēža veselības pārbaudi un kādas veselības pārbaudes būtu nepieciešams veikt vīrietim atkarībā no vecuma, iespējams noskaidrot vīriešu veselības platformā www.virutests.lv

Helmuts Bēķis

Vīriešu Veselības Platformas Virutets.lv vadītājs

Onkoloģijas pacientu organizācijas apvienības ONKOALIANSE vadītājs

Par projektu
Portāls vīriešiem, kurā atradīsiet aktuālāko informāciju vīriešu veselības un pārbaudes jautājumos.
No vienkāršiem līdz sarežģītiem tematiem vienuviet!
Kontakti

DKC © 2024. Visas tiesības aizsargātas.