Skip to content Skip to footer

10 FAKTI PAR PROSTATAS VĒZI, KAS JĀZINA KATRAM VĪRIETIM.

Prostatas vēzis ir Nr.1 onkoloģiskā slimība vīriešiem izplatības ziņā Latvijā.

Dažāda veida problēmas prostatā ir  normāla lieta daudziem vīriešiem.Izmaiņas hormonos, kas viecina palielinātu prostatu ir gandrīz 90% vīriešu 80 gadu vecumā. Lai arī palielināta prostata nozīmē arī diskomfortu, prostatas vēzis būtu tas, kam būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība.

Šeit publicēsim 10 faktus par prostatas vēzi,kam būtu jāpievērš uzmanība.

1. Tas ir daudz izplatītāks nekā varētu likties.

Prostatas vēzis ir daudz izplatītāka onkoloģiska slimība vīriešiem kā tas varētu šķist. Tas ir izplatītākais audzējs vīriešiem Latvijā un 2 izplatītākā onkoloģiskā slimība, uzreiz aiz melanomas.Pašlaik Latvijā dzīvo ap 10 000 pacientu ar prostatas vēža diagnozi, gadā jaunas diagnozes atklāj ap 1000 vīriešiem, nāves gadījumi ir ap 400 ik gadu.2. To var izārstēt — salaicīgi atklājot pirmajās stadijās.

Viena no nepareizākajiem priekšstatiem par prostatas vēzi ir, ka tas ir savā ziņā labdabīgs, lēni progresējošs vēzis. Savlaicīgi atklājot diagnozi, prostatas vēzi var izārstēt 97 % gadījumu. Ārstēšanas rezultātus ietekmē tieši stadija kādā prostatas vēzis ir atklāts. Ja vēzis jau ir metastazējies vai tas ir agresīvs un strauji progresē, ārstēšanas procents samazinās. Tieši šis fakts ir īpaši svarīgs, lai vīrieši veiktu savlaicīgas pārbaudes, tādējādi glābjot dzīvības.3. Iespējams nepieciešama PSA pārbaude.

Par cik tieši savlaicīga vēža diagnoze ir tā, kas ietekmē vēža ārstēšanu, dzīves kvalitāti un izārstēšanos no onkoloģsiskās slimības, aicinam vīriešus konsultēties ar uralogu par aizdomām ātrāk nekā valsts noteiktajās pārbaudēs, kas Latvijā ir pēc 50 gadiem. Onkoloģiskajām slimībām, arī prostatas vēzim svarīga arī ir ģimenes vēsture, vai kāds radinieks ir slimojis ar onkoloģisku slimību, jo tas paaugstina iespējas kļūt par pacientu, tāpēc reizi gadā vecumā no 40. gadiem pārbaudīt prostatas vēzi ir ļoti iesakāma.

4. Rasu īpatnības.

Afro- Amerikāņu vīriešiem ir augstāka iespēja saslimt ar prostatas vēzi, be aziātiem saslimšanas risks ir visszemākais.Vidēji eiropā viens no 8 vīriešiem mūžu laikā saskaras ar diagnozi prostatas vēzis, tumšādainajiem vīriešiem šis rādītājs ir viens no pieciem, šiem vīriešiem arī letalitāte ir 2,4 reizes augstāka pēc Prostatas Veža Fonda pieejamās informācijas.5. Prostatas vēzim nav simptomu, tas drīzāk ir asimptomātisks.

Prostatas vēža simptomi, ja tādi arī ir, bieži tiek jaukti ar simptomiem, kas ir raksturīgi prostatītam, ko mēs aprakstīsim kādā citā rakstā. Pie šiem simptomiem pieskaitāmi, bieža došanās uz tualeti, vajadzība čurāt, nevienmērīga vai problēmas ar čurāšanas strūklu, erekcijas problēmas vai sāpīga ejakulācija. Noteikti iesakām kosnultēties pie uraloga, ja Jums ir kāds no šiem simptomiem, bet vēl svarīgāk ir negaidīt simptomus un pārbaudīties savlaicīgi.

6. Uzlabojas metodes kā pārbaudīt prostatas vēzi.

Diskusijas un debates par veidiem un metodēm kā pārbaudīt prostas vēzi norisinās jau vairākus gadus, gan Latvijā gan citur pasaulē. PSA analīze, kas ir visvieglākais, mazsāpīgākais un ērtākais pārbaužu veids, par cik tā ir asins analīze, tikai norāda to, ka prostatas darbība ir normā vai prostatas antigēna līmenis ir paaugstināts, šī pārbaude neparāda vai pacientam ir vai nav prostatas vēzis. Arī veicot prostatas vēža biopsiju, teikt pārbaudītas konkrētas šūnas prostatā, nevis nosaka konkrētu audzēja atrašanās vietu.

Ar vien vairāk tiek runāts par to, ka , lai uzlabotu prostatas vēža preventīvu diagnostiku, labākais risinājums būtu MRI , jeb magnētiskā rezonanse. Zinātniskajos institūtos tiek pētītas un meklētas iespējas noteikt precīzāku diagnozi asins paraugos, bet tas pagaidām ir pētniecības līmenī.7. Prostatas vēzis vienmēr NAV jāizgriež pilnībā, vai jāoperē ķirurģiski.

Kad vīrietim noteikta diagnoze prostatas vēzis, vēža agresivitāte tiek mērīta pēc Glīsona skaitļa. Prostatas vēzis, kam Glīsona skaitlis ir 6 vai mazāks tiek uzskatīts par maza riska prostatas vēzi, ja šis skaitlis ir 7, tas ir vidēja riska, augstāk no 8 – 10 , tas nozīmē, ka šis ir ļoti agresīvs prostatas vēzis

Prostatas vēža pacientiem ar zemu Glīsona skaitli pastāv lielas iespējas, ka vēzis progresēs lēni, ka ķirurģiska iejaukšanās nebūs nepieciešama visa mūža garumā.Viticamāk kā ārstēšanas metode tiks nozīmēta aktīvā novērošana, kur regulāri būs jāpārbauda PSA līmenis un jāveic biopsija, lai būtu drosība, ka prostatas vēzis neprogresē.8. Izvērtē ilgtermiņa risinājumu ārstēšanas metodei, neaizmirstot dzīves kvalitāti.

Konsultējoties ar ārstu par ārstniecības metodi, svarīgi ir izrunāt potenciālos ilgtermiņa riskus, kas pastāv katrā no ārstniecības metodēm. Seksuālā disfunkcija, urīna nesaturēšana vai abas – tie ir jautājumi, kas attiecināmi uz dzīves kvalitāti. Iesakam noskaidrot visas pieejamās ārstniecības metodes, lai saglabātu maksimāli augstu dzīves kvalitāti pēc ārstēšanas.

.

9. Dažādas ārstēšanas metodes.

Ikviens vīrietis ir atšķirīgs, ikviena diagnoze ir atšķirīga, tāpēc katru situāciju izskatas individuāli pielāgojot ārstniecības metodi. Mēs iesakam pakonsultēties ar vairākiem ārstiem. Ārstēšanas metode var būt ar ķirurģisku iejaukšanos, lai izgrieztu audzēju, iespējams izgrieztu prostatu, tā var būt hormonterapija, var būt radioķirurģija vai aktīā novērošana. Jūsu ārstējošais ārst var nozīmēt arī kombinēto ārstēšanu apvienojot kādu no augstāk minētajām metodēm.

.

10. Mainot dzīvesveidu var uzlabot situāciju – BET TĀS NAV MAĢISKĀS ZĀLES.

Ir pētījumi, kas norāda, ka pastāv saikne starp palielinātu svaru, pat aptuakošanos, uzturu, kas palielaina iespēju saslimt ar prostatas vēzi, tomēr gēni, rase un ģimenes vēsture tiek uzskatīti par daudz nozīmīgākiem faktoriem. Labākie paradumi, ko vīrietis var mainīt, lai uzlabotu prostatas veselību ir paradumi, kas uzlabo arī kopējo veselību, tie ir – atmest smēķēšanu, piekopt veselīgu dzīves veidu, uzturā lietot vairāk augļu un dārzeņu, nodarboties ar sportu samazināt sarkanās gaļas lietošanu uzturā.

Par projektu
Portāls vīriešiem, kurā atradīsiet aktuālāko informāciju vīriešu veselības un pārbaudes jautājumos.
No vienkāršiem līdz sarežģītiem tematiem vienuviet!
Kontakti

DKC © 2024. Visas tiesības aizsargātas.