Skip to content Skip to footer

Brīnumi nenotiek, bez savlaicīgas diagnostikas PROSTATAS VĒZIS turpinās pļaut!

Aptuveni desmit tūkstošiem vīriešu Latvijā un viņu tuviniekiem, smiekli nāk vismazāk. PROSTATAS VĒŽA atrašana  vēlīni, garās rindas, caurumi birokrātijā jau esošajā situācijā nereti nespēj nodrošināt iespējamo labāko prostatas vēža ārstēšanu . 

 Pagājušā nedeļā Latvijas Republikas valsts kontroles publicētais ziņojums, kas atrodams zem atslēgas vārdiem “Onkoloģija – prioritāte bez rezultātiem”, rada pamatu izmisumam katram piektajam vīrietim Latvijā, jo tieši tāda ir statistika vīriešu populācijā  saskarties ar šo onkoloģisko diagnozi. Vidēji tas ir katrs piektais vīrietis, kurš mūža laikā  saskaras ar šo onkoloģisko diagnozi. Satraukumam par pamatu ir zīmīgs skaitlis ziņojumā, ka PROSTATAS VĒŽA skrīninga aptvere Latvijā ir 2%. Tas nozīmē tikai to, ka situācijas dramatiskumu, mēs kā sabiedrība iespējams nemaz nenojaušam.

Ja varam paļauties uz datiem, kas gadu no gada tiek izmantoti par prostatas vēža pacientu skaitu Latvijā, prostatas vēža pacientu skaits Latvijā 2017. gadā ir aptuveni 10 000.  Loģisks būtu jautājums, kas tajā rada šaubas. Skaidrojums ir pavisam pašsaprotams – oficiālo datu par onkoloģijas pacientu skaitu kopš 2017. gada Latvijā nav, jo nav ne centralizētas uzskaites, ne vēža reģistra, ne plāna kā pārskatāmā nākotnē, tāds varētu tapt.  Ticamāks gan ir pieņēmum par pacientu skaitu, kas ir miruši ar prostatas vēzi un no prostatas vēža un tā izraisītām komplikācijām, tādu ik gadu ir ap 400, kas mūs neglaimojoši ierindo Eiropas savienības statistikas ailēs pašā lejas galā par mirušo prostatas vēža pacientu skaitu pret iedzīvotāju skaitu. Un šī dramatiskā situācija ir tikai pie 2% prostatas vēža skrīninga aptveres. Latvijā ir aptuveni 70 urologu, ne visi spēj nodrošināt vienlīdzīgu ārstēšanu, protams ir iedalījums pa reģioniem, Universitāšu slimnīcām un medicīnas centriem. Prostatas vēža pacienti nav vienīgā pacientu grupa, ko ārstē urologi, bet uz 10 000 pacientu realitātē aptuveni 30 univesitāšu slimnīcas urologu, rada bažas, ka pacients saņem iespējamo labāko terapiju, tieši noslodzes un laika trūkuma dēļ. Satraukuma iemesls ir tas, ka prostatas vēža ārstējošais ārsts ir urologs, atšķirībā no citām onkoloģiskajām diagnozēm. Tas veido situāciju, ka prostatas vēža savlaicīga diagnostika nav ne onkologu, ne onkologu- ķīmijterapeitu dienas kārtībā, jo ikdienā ar šāda veida pacientiem viņi strādā vismazāk. Un šeit runa ir par izplatītāko onkoloģijas audzēju vīriešu vidū, kas statistiski var skart katru piekto vīrieti Latvijā mūža laikā.

Pravietiski prostatas vēža pacientu organizācija kā papildus bažu saskatas mediķu pulcēšanās pie Saiemas, pavisam noteikti tāda būs, jo solījumi nav pildīti un lai arī cik tolerējoši būtu ārsti, teikt, ka šāda veida aktivitāte neskars pacientus ir muļķīgi. Ciniski reiz teica Bondara kungs kādā sēdē, kurā tika runāts par Onkoloģijas pandēmiju valstī “Ārsti izgāja ielās, dabūja naudu, tagad jāiet Jums”, kur kāds no pacientu organizācijas atbildēja, vai tiešām hronisko slimību pacientiem būtu jāiet ielās laikā, kad tuvojas COVID 19. Ir aizmirsts, ka reizēm arī ārsta rokas ir sasietas, ja viņš nespēj nodrošināt terapiju, kas nav valsts kompensēta. arī pacients nevar iesaistīties savas veselības veidošanā, ja viņš netiek pie ārsta un pat maksas vizīte ir jāgaida ilgāk kā citās valstīs. Jā, prostatas vēzis ir mazāk agresīvs kā citi onkoloģiskie audzēji, bet, netrūkst gadījumu, kad rinda uz atbilstošas terapijas saņemšanu kadam prostatas vēža pacientam ir garāka kā atlikušais laiks līdz mūža mājām.

Edgars Āboliņš

Protams, kā ikviena pacientu organizācija arī Alianses Vīriešu Veselībai  prioritāte ir esošie pacienti un savas rindas papildināt ar jauniem, prostatas vēža pacientiem-biedriem nav tās mērķis. Savlaicīga diagnostika ir tā, kurā aicinam ikvienu Latvijas vīrieti no 45 gadu vecuma iesaistīties. Veikt ikgadējo PSA analīzi, kas ir viegla asins analīze, ko pavaicājot savam ģimenes ārstam var veikt. Pie viena var uztaisīt pilno asins ainu, un tādējādi piesekot līdzi savai veselībai. Savlaicīgi diagnosticēts prostatas vēzis lielākajā daļā gadījumu tiek aktīvi novērots, ārstēšana ir daudz vienkāršāka un ar šo slimību var sadzīvot iespējami maz ietekmējot savu dzīves kvalitāti. Tikai kā sabiedrība kopumā, pievēršot uzmanību vienkāršām analīzēm, vienkāršām veselības pārbaudēm, mēs varam apturēt šo prostatas vēža pacientu cīņu par labāko pieeajamo terapiju un ārstēšanu, kas salīdzināma ar Dona Kihota cīņu ar vējdzirnavām. Kā vienu no rīkiem, lai noskaidrotu kādas veselības pārbaudes ieteicams apmeklēt vīriešiem jebkurā vecumā var atrast vīriešu veselības platformā vīru tests:

Par projektu
Portāls vīriešiem, kurā atradīsiet aktuālāko informāciju vīriešu veselības un pārbaudes jautājumos.
No vienkāršiem līdz sarežģītiem tematiem vienuviet!
Kontakti

DKC © 2024. Visas tiesības aizsargātas.