Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ultrasonogrāfija (USG) vēdera dobuma orgāniem


Lai gūtu priekšstatu par iekšējo orgānu stāvokli, tiek veikts ultrasonogrāfijas izmeklējums vēdera dobuma orgāniem. Izmeklējuma laikā ar ultraskaņas viļņu palīdzību tiek izvērtēta aknu, žultspūšļa, aizkuņģa dziedzera, liesas, nieru, urīnpūšļa struktūra, lielums, forma. Tiek pētīts, vai nav žultsakmeņi, nierakmeņi, cistas, patoloģiski veidojumi, vai nav palielināti limfmezgli vai citas novirzes.

Lai redzamību netraucētu zarnu gāzes – vēlams iepriekšējā dienā nelietot produktus, kas pūš vēderu (piem., kāposti, pākšaugi, sīpoli u.c.).

Pirms izmeklējuma vēlams neēst 4 – 6 stundas. Drīkst dzert negāzētu ūdeni, obligāti lietojamos medikamentus. Urīnpūslim jābūt pilnam.

papildus izmeklējumiTransabdomināla (caur vēdera priekšējo sienu) USG mazā iegurņa orgāniem (prostatai, urīnpūslim) ar atlieku urīna noteikšanu.

Šo procedūru veic, lai gūtu vispārēju priekšstatu par vīriešu urīna izvadsistēmas izskatu un darbību. Tiek novērtēts prostatas lielums, struktūra, mezglu, kalcinātu vai citu veidojumu esamība. Tiek veikti urīnpūšļa tilpuma mērījumi pirms un pēc urinācijas, lai spriestu, vai nav traucēta urīna izvade un, ja ir, tad cik lielā mērā.

Ja konstatēti urīna atteces traucējumi, var tikt izvērtēta arī nieru iesaiste.


Transrektāla prostatas ultrasonogrāfija

Šo procedūru veic, ja transabdominālās USG laikā ir konstatētas pārmaiņas prostatā, kas prasa precīzāku izvērtēšanu vai arī ja ārstam radušās pamatotas aizdomas par patoloģiskām pārmaiņām prostatā. Procedūra var būt nepatīkama, bet nav sāpīga.

Pirms izmeklējuma (apm. 2 stundas) ir jāveic attīroša klizma, piemēram, Mikrolax.

Šīs procedūras laikā tieva US zonde tiek ievadīta taisnā zarnā, tādējādi iegūstot precīzākus prostatas attēlus, kas ļauj novērtēt patoloģiskās pārmaiņas, to lokalizāciju un izplatību.

Ja nepieciešams, šādas procedūras laikā var tikt veikta arī aizdomīgu mezglu punkcijas biopsija, lai varētu histoloģiski noteikt patoloģisko pārmaiņu veidu (labdabīgas vai ļaundabīgas pārmaiņas).

Par projektu

Pareizās izvēles jautājumos, kas skar vīrieša veselību, veselības pārbaudes un atbildība pret sevi. Mēs esam, lai vīrietis apzinātos, cik forši ir būt vīrietim, sniedzot vīrietim saprotamā valodā informāciju par viņa veselību. Informējam par veselības pārbaudēm un riskiem, ko ņemt vērā, lai saglabātu augstu dzīves kvalitāti arī pēc desmit gadiem. Mūsu mērķis ir, lai vīrieši nemirtu no slimībām, kuras savlaicīgi diagnosticējot ir ārstējamas. Mēs vēlamies lai vīrieši Latvijā dzīvotu ilgu, kvalitatīvu un veselīgāku dzīvi. 

Atbalstītāji

Uzņēmumi un organizācijas

Vīru Tests © 2023. Visas tiesības aizsargātas.